گريم

گريم

گريم
وسیله ی گریم کردن با سایه های روشن و تیره خطای دید در شخص بیننده بوجود می آوریم در نتیجه از ایرادهای صورت کاسته و به زیبایی چهره افزوده می شود
کلمه ماکیاژ ( از کلمه انگلیسی make up گرفته شده است و به معنای زیبا سازی و مناسب سازی صورت به کمک مواد رنگ کننده است .گریم یا ماکیاژ برای مخفی کردن نقایص کاسمتیکی ( لکه های رنگی ،کک و مک ،ناهمواریهای پوست ،محل زخم و خال ) بکار می رود و به وسیله گریم می توان فرم صورت ،بینی ،چشمها و ... را دگرگون نمود .
ماکیاژ ( گریم ) صحیح صورت را با طراوت و سالمتر جلوه می دهد . در آرایش باید حالت طبیعی صورت رعایت شود . آرایش بیش از حد صورت را غیر طبیعی و عروسک گونه می سازد ،که باعث جلب توجه بی مورد خواهد شد. گاه زننده و نشانه کج سلیقگی نیز خواهد بود.
هنر ماکیاژ بر اساس کنتراست رنگهاست . تمام وسایل آرایش از جمله پودرها ، ماتیک ، رنگ ، مژه ، پلکها ، مدادهای مخصوص و کرمهای گوناگون باید با هم مطابقت داشته و با رنگ چشم ،مو ، پوست ، فرم صورت ، سن ، اخلاق ، لباس شخص ، تابش نور و ... همخوان و هماهنگ باشند . گریم مناسب همیشه منحصر بفرد است . باید همیشه مختصر ، ظریف ، (ضد چشمگیر ) باشد .
فرق آرایش و گریم
در گریم شخصیت پردازی و حتی زیباسازی به کمک عواملی که خود را نشان ندهد انجام می شود. اما آرایش تغییر صورت با استفاده از رنگ و لعاب است. آرایش روی فرم ها تاکید نمی کند و تنها به چهره رنگ می افزاید.
گریم برخلاف آرایش بدون رنگ است و فقط با سایه روشن اقدام به تعادل سازی می کند؛ که البته برای حضور در اماکن غیررسمی و میهمانی های زنانه به هر میزان می توان لوازم آرایش رنگی به آن افزود.

فون گريم چيست
فون پوششی است که به چهره می زنیم تا چهره را برای گریم آماده کنیم ..
انواع فون :
1- Pan stick که همان فون چرب است ..
2- Pan cake که همان فون خشک است ..
3 - liquid که فون مایع با قابلیت پوشش دهی ضعیف است ..
انتخاب رنگ فون :
برای افرادی که چهره ی سفید دارند فون را یک درجه تیره تر از رنگ پوست انتخاب می کنیم ..
برای افرادی که چهره ی تیره دارند ، فون همرنگ پوست و برای افرادی که صورتشان زرد است فونی که رنگ صورتی ملایمی دارد را استفاده می کنیم ..
برای انتخاب سایه های روشن و تیره ، پس از این که رنگ زمینه یا فون را انتخاب کردیم ، برای انتخاب رنگ سایه ی روشن رنگ زمینه را منهای 2 می کنیم نتیجه سایه ی روشن می شود ..
اگر رنگ زمینه را بعلاوه ی دو کنیم ، حاصل سایه ی تیره است ..
بطور کلی برای نژاد ایرانی از فون شماره ی 3 برای پوست های روشن و فون شماره ی 4 برای پوست های تیره انتخاب می شود ..
سایه های پالت مخصوص گریم در دوازده رنگ موجود هستند ..
اگر فون زمینه را شماره ی چهار انتخاب کردید .. شماره ی چهار را در جعبه پالت های گریم نشان می کنیم .. 4 منهای دو سایه ی روشن است یعنی از شماره ی چهار دوتا عقب تر می رویم ..
سایه ی روشن به دست می آید و 4 بعلاوه ی دو یعنی شماره ی 6 سایه ی تیره است یعنی از شماره ی چهار دو شماره جلوتر می رویم ..
این سایه ، سایه ی تیره را تشکیل می دهد ..

روش گريم :
بر روی پوست تمیز کرم مخصوص زیر پودر بزنید . در انتخاب این کرم باید خصوصیات پوست را در نظر گرفت یعنی برای پوست خشک ،کرم چرب و برای پوست چرب ،کرم نیمه چرب استفاده کنید .
کرم رنگی می تواند مقداری تیره تر یا روشن تر از پوست باشد .
رژ گونه را باید موافق تیپ و خصوصیات پوست انتخاب کنید . برای پوستهای خشک، رژ گونه به شکل کرم و برای پوستهای چرب از رژگونه های خشک به شکل پودر استفاده کنید .
رنگ پودر باید متناسب با رنگ پایه پوست باشد .
اطراف لب را با مداد مخصوص که رنگ آن نباید زیاد با رنگ ماتیک تفاوت داشته باشد بکشید و به این وسیله به لبها فرم دلخواه بدهید . بعد بر روی لب قشر نازکی ماتیک بمالید .
ابرو را با برس مخصوص شانه کنید .سپس با مداد ابرو خطوط کوتاه موی مانندی بکشید و به ابرو فرم بدهید .
پلک ها را سایه بزنید .
با قلم مو یا مداد چشمها را سایه و خط بیندازید .
مژه ها را با ریمل بزنید کنید .
تمام صورت را پودر بزنید .